2003

Annette & Jim McConnell History Educator Awards:

Joan Pritchard, Detroit Country Day School, Bloomfield Hills;

Connie Rasmussen, Connie

Josvai; Kris Wood, Kennedy Elementary, Manistee

Cathie Falk, Charlotte Middle, Charlotte Maria Ward, Rockford Middle, Rockford

Geoff Wickersham, Groves High, Birmingham

Mary E. deWolf, Holt Senior High, Holt

2004

Annette &Jim McConnell History Educator Awards:

Elementary— Trina L. Bell, Weber-Blaess, Saline

Secondary— Patricia A. Baron, Fordson High, Dearborn

Pre-Service— Mary Firi Phillips, Marygrove College/University of Detroit High

2005

Annette & Jim McConnell History Educator Awards:

Elementary— Mary Foulke, Hillsdale Elementary, Hillsdale

Secondary— Beth Washington, Milwood Magnet, Kalamazoo

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Thomas F. Sleet

2006

Annette & Jim McConnell History Educator Awards:

Elementary— Thomas E. Wiltse

Secondary— Inara Kurt, West Junior High, Traverse City

Pre-Service—Henry Whitaker

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Craig Booher, Napoleon High, Napoleon

2007

Annette & Jim McConnell History Educator Awards:

Elementary— Mikel Vallier, Lakeview Middle, Battle Creek Lakeview

Secondary— Karen Lessenberry, Wylie E. Groves High, Birmingham

Pre-Service— Ken Wright, Grand Valley State University, Allendale

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Rena Heleniak, Galesburg-Augusta

2008

Annette & Jim McConnell History Educator Awards:

Elementary— Danielle Ozanich, Angell Elementary, Berkley

Secondary— Kent Baker, Portage Central High, Portage

Pre-Service— Rachel Krumwiede, Eastern Michigan University/Plymouth High

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Karen Lessenberry, Groves High, Birmingham

 

2009

Annette & Jim McConnell History Educator Awards:

Elementary— J’aime Holderbaum, Elms Road Elementary, Swartz Creek

Secondary — Jennifer Reid-Lamb, Pioneer Middle, Plymouth

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Danielle Ozanich, Angell Elementary, Berkeley

2010

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary— Kathryn Hibrar, Warren Woods Public, Warren

Secondary— Marc de Zwaan, International Academy, Bloomfield Hills

Gilder-Lehrman History Teacher Award— James Cameron, Saline High, Saline

2011

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary—Robin Long, Northville Public, Northville

Secondary— Jennifer Hodges, Allendale Public, Allendale

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Kathy Hriba, Warren Woods Public,Warren Woods

2012

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary— Victor Gibson, Malcolm X/Paul Robeson Academy, Detroit

Secondary— David Duram, Hudsonville High, Hudsonville

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Kelly Eddy, Churchill High, Livonia

2013

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary— Maureen Kleins, Bennie Elementary, Allen Park

Secondary—Michele Anderson, John Glenn High, Westland

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Peter Alburtus, Lawrence Elementary

2014

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary— Barbara L. Davis, Grosse Pointe

Secondary— Joseph Cisco, Northville High, Northville

Pre-Service—Melissa Thering, Detroit Renaissance High/Michigan State University

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Michele Anderson, John Glenn High,Wayne

2015

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary—Arthur Brood, Lincoln Elementary, St. Ignace

Secondary— Anthony Salciccioli, Clarenceville High, Livonia

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Barbara L. Davis, Grosse Pointe

 

2016

Annette & Jim McConnell Awards

Elementary— Brenda L. Mayes, Bates Elementary, Woodhaven

Secondary— Adam W. Hellebuyck, University Liggett, Grosse Pointe Woods

Pre-Service — Alexis Roberts, University of Michigan-Dearborn/Stevenson Middle, Wayne

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Anthony Salciccioli, Clarenceville High, Livonia

2017

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary— Deborah Thomas, Anderson Elementary, Trenton

Secondary— John Beck, Heritage Christian Academy, Kalamazoo

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Brenda L. Mayes, Bates Elementary, Woodhaven

2018

Annette & Jim McConnell Awards:

Elementary— Beth Fortino, Miller Elementary, Huron

Secondary— Paul Scheidler, Hartland High, Hartland

Pre-Service— Jordan Yost, Michigan State University

Gilder-Lehrman History Teacher Award—Adam W. Hellebuyck, University Liggett,

Grosse Pointe Woods

2019

Annette & Jim McConnell Award:

Elementary— Heather Quamme, Grand Rapids

Secondary— Craig Barker, Stevenson High, Livonia

Pre-Service—Sarah Kennedy, Michigan State University

Gilder-Lehrman History Teacher Award— Paul Scheidler, Hartland Consolidated, Hartland

2020 (click on the names to watch a short video about each winner)

Annette & Jim McConnell Award:

Elementary - Tara Maguire - Cook Elementary, Grand Blanc

Secondary: Ben Pineda- Haslett Middle School

Pre-Service: Caitlyn Buell - Michigan State University

Gilder-Lehrman History Teacher Award - Zach MacIntosh, Baker Middle School, Troy School District. Learn About Zach Here.

2021

Annette & Jim McConnell Award:

Elementary - Alex Popkey, Mitchell Elementary School

Secondary - Bernard Charles, Renaissance High School 

Pre-Service - Andy Campbell, Michigan State University

Gilder-Lehrman History Teacher Award - Ryan Werenka, Troy High School